Adana, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık altıncı şehridir. 2019 yılı verilerine göre 2.237.940 nüfusa sahiptir. İlin yüzölçümü 13.844 km2’dir. İlde km2’ye 160 kişi düşmektedir. Türkiye’deki altıncı büyük metropolitan alan olup ülkenin önde gelen bir tarım, ticaret ve kültür merkezidir. Türkiye’deki maden zengini 4. Bölgedir

Adana mutfağında hamur işleri, baharatlar, etli ve sebzeli yemekler hâkimdir. Akdeniz Bölgesi’nde olmasından dolayı yeşillikler ve otlar hemen hemen her yemekte başrollerde olur ve baharatlarla taçlandırılırlar.  Kimyon, pul biber, karabiber, nar ekşisi, sumak, sarımsak, soğan yemeklerde en çok kullanılan malzemeler içerisindedir.

Temizlenmiş mumbarın içini ve dışını bol suyla birkaç kez yıkayıp iyice temizleyin. İç harcı için domatesi ve sarımsağı rendeleyin.

Soğanları yemeklik doğrayın. Pirinci de bol suyla yıkayıp harç malzemelerini güzelce harmanlayın. Mumbarların içine bir huni ya da kabak oyacağı yardımı ile harcı doldurun. Pirinç pişip şiştiğinde mumbar patlayacağından çok fazla doldurmayın, boşluk bırakın.

İki ucunu dikiş ipiyle bağladığınız mumbarları yeniden bol suyla yıkayın. Derin bir kasede sirkeli su hazırlayıp mumbarları bu suda 15 dakika kadar bekletin. Yeniden durulayıp bu kez de üzerine un serpin ve güzelce ovalayarak dışındaki yapışkan yüzeyini temizleyin.

Ardından mumbarlarınızı limon tuzu eklenmiş suda yıkayıp ununu arındırın. Dilerseniz birkaç kez daha sudan geçirdiğiniz mumbar dolmalarını kenara alın. Sosu için sarımsakları, salçayı, kimyonu, tuzu ve karabiberi bir tencerede karıştırın. Mumbarları da tencereye alıp üzerini geçmeyecek kadar su ilave edin.

Düdüklü tencerede kısık ateşte 45 dakika kadar pişirdiğiniz mumbarınız servise hazırdır.

Afiyet olsun…

  • İçecek Veya Tatlı (Meşhur) Bicibici & Şalgam
  • Nüfus 2,237,940
  • A.B. Belediyesi www.adana.bel.tr